انواع کاربری ویلا، که در ساخت ویلا باید به آن توجه کرد

ساخت انواع ویلا در گذشته عمدتا با یک هدف واحد یعنی استراحت و گذراندن اوقات فراغت انجام می پذیرفت. اما در دو دهه ی اخیر، ویلا سازی با اهداف گوناگونی در حال اجراست.

ساخت ویلا با هدف مجموعه ی اقامتی و بومگردی

رشد و توسعه صنعت توریسم و گردشگری در کشور، سرمایه گذاران زیادی را به سمت و سوی ایجاد مجموعه های اقامتی ویلایی سوق داد. بسیاری از افرادی که در کلان شهر ها مشغول ساخت آپارتمان بودند؛ با انگیزه های مختلفی به بازار ساخت ویلاهای کلاسیک و مدرن اقامتی روی آوردند.
استراتژی ساخت ویلای اقامتی متفاوت از ساخت ویلای شخصی یا ویلا جهت فروش است. در ساخت ویلای اقامتی که قرار است طی سالها، مورد استفاده ی افراد گوناگون قرار بگیرد، نکات مختلفی را باید لحاظ نمود

الف) طراحی و ساخت سازه:

در طراحی اسکلت و سازه مجموعه ی اقامتی باید نهایت محکم کاری و استقامت را در نظر بگیرید، از اجرای سازه های فلزی تا حد ممکن بپرهیزید و در طراحی تاکید داشته باشید تا ستون ها در سالن یا وسط اتاق خواب ها قرار نگیرند و مخل رفت و آمد کودکان یا سالمندان نباشند. بهترین متریال برای اجرای سازه ی ویلای اقامتی سازه بتنی است. طول عمر بتن و مقاومت آن در برابر انواع آب و هوا بهتر از متریال دیگر است.

ب) طراحی داخلی و انتخاب متریال پوششی:

در طراحی داخلی ویلاهای اقامتی باید همواره سعی نمود تا فضای نشیمن و اتاق خواب ها متراژ قانع کننده ای داشته باشند، افرادی که به سفر آمده اند و ویلای اقامتی اجاره می کنند به دنبال نقشه ی تاپ معماری نیستند. آنها نیاز دارند تا اتاق خوابی دلباز و وسیع داشته باشند و یک سالن با ابعاد مناسب جهت گرد هم جمع شدن و صرف غذا یا تماشای فیلم. ویلای اقامتی تا حد ممکن باید دارای دو حمام،یکی در اتاق خواب مستر و دیگری در سالن باشد و سرویس بهداشتی ایرانی و فرنگی داشته باشد. درب های سرویس های بهداشتی و حمام باید از جنس pvc  یا آلومینیوم باشند تا در اثر شستشوی پیاپی توسط کارگران نظافت و مسافران از بین نروند. در پنجره های واحد های اقامتی نباید از یراق مولتی یا چند حالته استفاده شود. که در غیر اینصورت هزینه های نگهداری افزایش پیدا می‌کند.
آشپزخانه ویلای اقامتی باید دارای نهایتا ۳ متر کابینت و دو شعله اجاق گاز صفحه ای باشد. اصول ایمنی آشپزخانه اعم از فاصله ی اجاق گاز از پنجره و طول شلنگ گاز و هواکش یا هود باید با سخت گیری اجرا شود. فراموش نکنید که سرمایه ی کلان شما نباید با بی احتیاطی افراد دیگر به باد فنا برود!.
بهترین پوشش برای دیوار های داخلی از کف تا ارتفاع ۱/۵ متری، سنگ است که می توانید برای کاهش هزینه و بار ساختمان از ماربل شیت یا سرامیک های طرح سنگ استفاده نمایید که از آسیب های احتمالی توسط کودکان یا حمل چمدان و رطوبت در امان باشند و همچنین تمیز کردن آن راحت تر و ساده تر انجام شود.
ایزولاسیون مکان های بهداشتی همچون آشپزخانه و حمام و سرویس ها باید از کف تا بالای شیر آلات نصب شده اجرا شود و هر گونه اهمال در این مورد مترتب هزینه های اضافی بیشتر خواهد شد.

در اجرای سقف مجموعه های اقامتی همیشه مدنظر داشته باشید تا از اجرای متریال غیر قابل شستشو و ضعیف در برابر فشار همچون کناف استفاده نکنید و همچنین در سقف سرویس های بهداشتی ویلای اقامتی نباید بخاطر زیبایی از مقاومت صرف نظر کنید و در نظر داشته باشید که متریالی مانند رابیتس و گچ ممکن است زیبا به نظر نیاید اما سالیان سال پابرجاست و در برابر نظافت یا ضربه مقاوم تر هستند.
البته مجال معرفی متریال در این مقاله نیست و کارکرد مد نظر مهم است. متریال گوناگون مقاوم نیز وجود دارند در در سقف اجرا نمایید.

ج) نمای ویلاهای اقامتی:

در نمای ویلاهای اقامتی چند اولویت به ترتیب برای ما وجود دارند. عمر طولانی، مقاومت در برابر نور خورشید و باران، زیبایی و در مرحله ی آخر هزینه. عمر طولانی نما خود دیگر آیتم ها را پوشش می‌دهد و تنها آیتمی که بعداز عمر طولانی نما مهم است زیبایی است. اگر نما برای مثال از جنس سنگ مرغوب با اجرای با کیفیت باشد و طراحی آن چشم نواز و زیبا باشد تقریبا مشکل دیگری نداریم. قطعا نمای یک ویلای اقامتی ساخته شده با هدف جذب توریست باید خاص و شیک باشد تا بتواند بازار خود را مورد هدف قرار دهد. بسته به سبک معماری ویلا انواع متریال مستحکم و مرغوب در سبک های مدرن، کلاسیک و پست مدرن وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آنها آینده ی کسب و کار خود را تضمین کنید. بتن اکسپوز، سنگ های مصنوعی پلیمری، واش بتن، سیمان شسته و …

ساخت ویلا با هدف سرمایه گذاری(فروش)؛
شما اگر به قصد فروش ویلا، شروع به ساخت ویلا نمایید قطعا به این فکر می‌کنید که با هزینه ی کمتر و حذف هزینه های اضافی سود بیشتری کسب نمایید. اما این به این معنی نیست که از کیفیت بکاهید و یا از برخی هزینه های ضروری بگذرید. چرا که دایره ی مشتریانتان روز به روز کوچک تر خواهد شد و مشتری هرچند نگاه مهندسی نداشته باشد اما به کم و کاست های ویلا واقف خواهد شد‌. سوال اینجاست؛ چگونه در ساخت ویلا برای فروش هزینه ها را به صورت فنی کاهش دهیم و همزمان کیفیت ساخت را حفظ نماییم؟!.
ابتدا باید بدانیم که در اسکلت ساختمان نباید از محاسبات غافل شویم، و بدون مشاوره با مهندس محاسب جهت احتساب بار مورد نیاز اقدام به ساخت سازه نکنیم. و بی دلیل بار را افزایش ندهیم.این موضوع در ساخت ویلاهای فلت بسیار نمایان است.
در طراحی پلن دقت داشته باشید تا فضای پرت و بلا استفاده را به حداقل برسانید. با طراحی صحیح و خلاق بخشی از تیغه های داخلی را حذف نمایید.
نیروی انسانی را به درستی مدیریت نمایید و تا حد ممکن از استاد کاران به صورت روز مزد و با نظارت دائمی خودتان بهره بگیرید. قبل از شروع کار با استادکاران و اکیپ در مورد کف و سقف تعداد روزهای اجرا توافق کنید و برای تجاوز از روزهای توافق شده جریمه مشخص نمایید.
دکوراسیون داخلی ویلا را به صورت خام حفظ کنید چرا که علاوه بر هزینه های آن، فضا برای اعمال سلیقه ی صاحب ویلا تنگ و دشوار می شود. از اجرای کابینت، نصب پکیج و تعداد زیاد نور پردازی خود داری کنید و اجازه دهید تا صاحب ویلا خودش برای این موارد تصمیم گیری نماید.
قبل از شروع ساخت تا حد ممکن، متریال را طبق نظر مهندس ساختمان و نقشه ی اجرایی تهیه کنید تا طعمه ی تورم موجود در بازار نشوید.

از مصرف متریال گران قیمت که ممکن است سلیقه ی هر فردی نپسندد استفاده نکنید. بهترین متریال برای اجرای نمای ویلای فروشی، سیمان سفید و سیمان شسته است.
در طرح و نقشه ی سقف های شیروانی از طراحی های پیچیده ی گنبدی، چند شیب و پیشانی قطور بپرهیزید، چرا که این طرح ها نیز علاوه بر هزینه ی زیاد، مورد پسند عام نیستند.
در محوطه سازی نیز سعی کنید با فضا سازی و آماده سازی کف و دیوار، اجازه دهید تا صاحب ویلا محلی برای اعمال سلیقه داشته باشد. و احساس کند در ساخت این ویلا سهمی داشته است.
بعد از اجرای سفت کاری سعی کنید همیشه محوطه ی کارگاه را تمیز نگهدارید و از دپوی نخاله و خرده مصالح به مدت زیاد بپرهیزید چرا کا هر لحظه ممکن است مشتری شما سر زده وارد شود و به قصد خرید نگاهی به داخل ویلا بیندازد و این موارد نباید نظر وی را منفی نماید.
انبار و انبار دار اجناس ساختمان را مشخص کنید و از حیف و میل متریال توسط استادکاران و کارگران پیشگیری کنید.

چنانچه وقت و تجربه ی کافی برای مدیریت پروژه را ندارید می‌توانید از یک مجموعه معتبر مانند تهران عمران کمک بگیرید.

ساخت ویلا با هدف سکونت شخصی
وقتی قصد دارید یک ویلای شخصی برای سکونت و فراغت خود و خانواده تان بسازید، باید برای تک تک مراحل سلایق و روحیات خود را در نظر داشته باشید، از سبک معماری گرفته تا رنگ کلید و پریزها. در مقاله ی مراحل ساخت ویلا به تفصیل توضیح دادیم لطفا به این مقاله مراجعه فرمایید.

بدون دیدگاه

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *